Uszkodzone pompy hydrauliczne – wymiana czy regeneracja ?
Wymiana pompy hydraulicznej wiąże sie dużymi kosztami, dlatego aby ich uniknąć mozna sprawdzić czy pompa nadaje się do regeneracji. Regeneracja pompy hydraulicznej wykonywana w profesjonalnym warsztacie pozwala odzyskać pompie pełną sprawność i odzyskać wymaganą wydajność. Zatem z punktu widzenia ekonomicznego naprawa pompy hydraulicznej jest dobrym pomysłem, pozwalającym przywrócić jej fabryczny wydatek. Oprócz oszczędności pieniedzy, czynnikiem który może zdecydować w podjęciu decyzji o naprawie jest także zazwyczaj krótszy czas przestoju maszyny, ponieważ wielu producentów nie ma dostępnej na stanie magazynowym danej pompy i szybciej jest ją oddać do serwisu zajmującego sie regeneracją podzespołów hydraulicznych.
Czy pompa hydrauliczna nadaje się do regeneracji ?
Pierwszym krokiem decydującym czy pompę naprawić, czy wymienić na nową jest właściwe zdiagnozowanie uszkodzeń pompy, pozwalające na określenie stopnia uszkodzenia. Podstawową czynnością jest wykonanie testu szczególności pompy, który umożliwia wykrycie przecieków wewnętrznych i zewnętrznych. W takim przypadku naprawa bedzie polegała na wymianie zestawu uszczelnień dedykowanej do danej pompy. Do pozostałych elementów jakie najczęściej ulegają awarii należą:
– panewki
– łożyska
– tłoczki
– separatory
– tuleje
– płyta sterująca
– cylinder
– wałek
W przypadku uszkodzenia wyżej wymienionych części naprawa polega na regeneracji ich powierzchni bądź wymianie elementu na nowy. Podczas montażu zregenerowanych lub nowych podzespołów jedną z istotniejszych kwestii jest zachowanie niemalże sterylnych warunków pracy, tak aby żadne zanieczyszczenia uprzednio z uszkodzonej pompy usunięte, nie przedostały sie z powrotem do układu hydraulicznego. Oczywiście poza samą naprawą pompy należy ustalić i wyeliminować przyczynę awarii, tak aby nowo zamontowana zregenerowana pompa nie uległa ponownemu uszkodzeniu.
Zarówno podczas diagnostyki jak i po wykonanej naprawie pompę sprawdza sie pod wzgledem szczelności wykonując testy na specjalnych stanowiskach probierczych. Końcowym etapem po naprawie pompy jest wykonanie testów pod obciążeniem, symulujących pracę pompy w warunkach normalnych, czyli takich w jakich pracuje na co dzień w maszynie, po to aby mieć pewność że pompa spełnia wszystkie wymagania i nadaje się do ponownego montażu.
Serwis i naprawa pomp: https://pompyhydrauliczne-czesci.pl/